Posjet PU Požeško-slavonskoj

22.10.2018.

Posjet PU Požeško-slavonskoj Posjet PU Požeško-slavonskoj Posjet PU Požeško-slavonskoj Posjet PU Požeško-slavonskoj Posjet PU Požeško-slavonskoj Posjet PU Požeško-slavonskoj
Posjet PU Požeško-slavonskoj

Projekt "Upoznajemo zajednicu" i MI skupa s njim ide dalje ...

Sada je na red došla PU Požeško-slavonska. 
A mi smo našli odgovor na pitanje što sve radi policajac? 

Policajci i kriminalisti brinu se o sigurnosti građana štiteći njihova prava, život i imovinu. Policajci suzbijaju narušavanje javnog reda i mira, suzbijaju kriminalitet i otkrivaju i privode počinitelje kaznenih djela. Kriminalisti rješavaju kriminalna djela te planiraju akcije i strategije suzbijanja kriminaliteta. Policajci svakodnevno odlaze u ophodnje određenog područja (u naseljenim i nenaseljenim mjestima). Paze na sva opasna zbivanja i interveniraju kad je to potrebno, kako bi ponovo uspostavili red i mir. Nazočni su i na većim okupljanjima građana, gdje se vode računa o sigurnosti svih sudionika (npr. predizborni skupovi, nogometne utakmice, rock-koncerti). Prometni policajci reguliraju promet, kontroliraju vozila i vozače te obavljaju očevid kod prometnih nesreća. Granični i aerodromski policajci nadziru prijelaz ljudi i robe preko državne granice. Kriminalisti i policajci zajedno rješavaju slučajeve krađa, provala, ubojstava, zloupotrebe droga, krijumčarenja (umjetnina, oružja, ljudi, droge), nezakonite trgovine, otmica, iznuda, ucjena i krivotvorenja (novca, umjetnina, dokumenata). Kriminalisti se bave i utvrđivanjem vjerodostojnosti materijalnih dokaza, na koje se poziva u sudskom postupku (npr. otisci prstiju). Zaposleni u specijalnoj policijskoj jedinici bore se protiv svih oblika diverzija i terorizma, sprečavaju otmice, osiguravaju transport novca, vrijednosnog tereta i važnih osoba. Osnova za rad svih policajaca i kriminalista jesu precizne i točne informacije. Stoga se najveći dio njihova posla odnosi upravo na prikupljanje informacija, npr. razgovorom s očevicima i osumnjičenima, pregledom postojeće dokumentacije te nadzorom ljudi i objekata.

Hvala Policijskoj upravi Požeško slavonske županije, dolazimo Vam opet!